Ankara’da 26 yıldır hizmet veren Şükran Kuruyemiş sektörde öncü. Çocukluğundan bu yana sektöre olan Naci Bakırdağ, dükkanında siyasetçisinden sanatçısına kadar pek çok ünlüyü ağırladı.

Ankara gençlik caddesi’nde 30 yıla yakın süredir hizmet veren Şükran Kuruyemiş’in ün sınırları aştı. Küçük olmasına rağmen kuruyemiş sektöründe öncü olmayı başaran dükkanın müdavimleri arasında siyasetçilerden sanatçılara kadar pek çok ünlü isim bulunuyor. Çocukluğundan beri sektörde yer alan Naci Bakırdağ, “Biz sadece kuruyemiş satıyoruz. Dükkanımızda başka hiçbir şey yok. Bu benim için gerçekten bir sevda işi. Müşterilerimize 7 gün, 4 mevsim en taze kuruyemişi sunuyoruz” dedi.

ADINI ŞÜKRAN TEYZE’DEN ALDI

1986 yılından bu yana Gençlik Caddesi 99 numaralı küçük dükkanda hizmet veren Şükran Kuruyemiş’in duygulu bir kuruluş öyküsü var. 7 Yaşından bu yana sektörde çalışan Naci Bakırdağ, aslında yüksek elektrik mezunu. Sektörden kopamayan Bakırdağ, Gençlik Caddesi’ndeki kuruyemiş dükkanını devralmak ister. Ancak parası çıkışmayınca dükkanın yakınlarında umutsuz bir biçimde otururken, mahalle komşuları Şükran Teyze’yi görür. Naci bey’in durumuna üzülen Şükran Teyze, bankaya gidip, gerekli parayı kendisine verir. Bu sayede kurulan küçük dükkanın “Şükran” adı konulur.

HER ZAMAN TAZE ÜRÜN BULUNUR

Müşterilerine her zaman taze kuruyemiş sunduklarını anlatan Naci Bakırdağ, bütün ürünleri bizzat kendisinin yerinden seçtiğini anlatıyor. Örneğin sunulan siyah üzüm Kilis’ten, kabak çekirdeği Ürgüp’ten, yer fıstığı Alanya’dan, badem Datça’dan, fındık Giresun’dan, leblebi Tavşanlı’dan geliyor.

7 gün 4 mevsim en taze ve sade kuruyemişi sunan Şükran’ın müşterileri arasında Süleyman Demirel, Ali Çoşkun, Kemal Unakıtan, Zekeriya Temizel, Hikmet Uluğbay, Melih Gökçek, Özcan Deniz, Sinan Aygün gibi siyaset ve sanat dünyasının ünlü isimleri var. Dükkandan daha önce Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgili kurumlar için de alışverişler yapılmış.

‘Komutan Korumalara Aldırttı’

Naci Bakırdağ’ın ilginç anılarda var, Kabak çekirdeği sıkıntısı yaşandığı bir yıl bir komutanın gelip 5 kilo çekirdek birden almak istediğini anlatan Bakırdağ, “Kendisine bu veremeyeceğini söyleyince kızdı.” Sen bulunmaz Hint kumaşı mısın? Ben paşayım” dedi. Ben de “Bütün müşterilerim paşa” yanıtını verdim. Sadece 1 kilo kabak çekirdeği aldı, sinirlenip dükkandan çıktı. Sonra öğrendim ki arkadan korumalarına gönderip, 1’er kilo daha aldırmış, sonrasında da 5 kiloyu tamamlamış” diye konuştu.

Küçük dükkanıyla adını Ankara’dan yurtdışına da duyuran Bakırdağ, sadece kuruyemiş satan tek mekan olmanın gururunu yaşıyor. Çok öncesinde profesyonel futbol da oynadığını söyleyen Bakırdağ, “Ancak kuruyemiş benim için bir tutku Bir gün olsun dükkanımı boş bırakmadım. Açıldığımız günden bu yana bizden kuruyemiş alan müşterilerimiz var. Hepsiyle aile gibi olduk. Onların bize verdiği değer, söyledikleri güzel sözler her türlü kazancın ötesinde. Mesleğimi bırakıp, bu işi yaptığım için zerre pişmanlık duymadım” dedi.